• 1403/04/17 - 06:57
  • تعداد بازدید : 60
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای دامی دامپزشکی استان بوشهر شرح داد

توصیه های بهداشتی ، نحوه پیشگیری و اقدامات درمانی بیماری هاری

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای دامی دامپزشکی استان بوشهر : واکسیناسیون به موقع بهترین راه پیشگیری از بیماری هاری است /در صورت گزش پس از ۲۰ دقیقه شستشوی محل زخم مراجعه فوری به نزدیک ترین مرکز بهداشت جهت تزریق واکسن انجام شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان بوشهر، دکتر نعمت الله رنجبر صبح شنبه در گفتگویی اظهار کرد: بیماری هاری یک بیماری ویروسی مخصوص دستگاه عصبی مرکزی پستانداران است که در صورت ابتلاء و بروز علائم کشنده می‌باشد و در این بیماری دور کمون بستگی به محل گزش تا مغز، عمق زخم و میزان ویروس وارده متفاوت و از یک هفته تا چند ماه است.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی دامپزشکی استان بوشهر اضافه کرد: راه انتقال بیماری عمده ترین راه انتقال بیماری از طریق گزش و خراش توسط حیوانات آلوده و مبتلا است.

وی بیان کرد: به منظور کنترل بیماری هاری در یک منطقه، طبق استانداردهای جهانی بایستی بیش از ۷۵ درصد سگ‌های صاحب دار موجود واکسینه شوند که در این صورت احتمال بروز و انتقال بیماری بسیار کاهش خواهد یافت.

دکتر رنجبر ادامه داد: در همین راستا به تمامی افرادی که حیوانات خانگی نگهداری می‌کنند توصیه می‌شود به مانند سگهای گله و نگهبان که در طول سال توسط اکیپ های واکسیناتور دامپزشکی واکسینه می شوند واکسیناسیون هاری را به موقع انجام دهند.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده دامپزشکی استان بوشهر تاکید کرد: با توجه به تعداد جمعیت سگ صاحب دار، گله یا نگهبان در استان، سالانه بیش از ۸۰ درصد سگ‌ها با فعالیت اکیپ‌های واکسیناتور دامپزشکی، تحت پوشش واکسیناسیون قرار می‌گیرند.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی دامپزشکی استان بوشهر با اشاره به اقدامات فوری درمانی در صورت گزش افزود: شستشوی فوری زخم به مدت ۲۰ دقیقه با آب و صابون جهت کاهش بار ویروس در زخم و مراجعه فوری به نزدیک ترین مرکز بهداشت جهت تزریق واکسن در چند نوبت و انجام سایر اقدامات بهداشتی و درمانی لازم با نظر پزشک از این اقدامات است.

  • گروه خبری : اخبار اسلایدر,هشدارهای بهداشتی
  • کد خبر : 322178
کلمات کلیدی
admin عبدالرضا کللی

admin عبدالرضا کللی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه