• 1401/07/12 - 10:39
  • تعداد بازدید : 138
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
یادداشت : به مناسبت هفته دامپزشکی

نقش دامپزشکی در جهاد تبیین ، تلاشگران عرصه سلامت از مزرعه تا سفره

امروز دامپزشکی خود را در خط مقدم جهاد تبیین برای تضمین سلامت مردم می بیند و این جهاد در جهت امنیت غذایی و رونق تولید بکار گرفته شده تا به عنوان ستون اصلی امنیت غذایی کشور بیش از پیش مطرح شود.

دامپزشکی ، حرفه ای که با لحظه لحظه سلامت جامعه پیوند خورده و با گستردگی شرح وظایف و حیطه مسئولیت ها در عرصه های مختلف پیشگیری ، مراقبت و درمان نقشی اساسی و بی بدیل را در تضمین سلامت سفر های غذایی جامعه دارد و این مهم می تواند در گستره ی علمی  و عملی فعالیت های روزانه دامپزشکی در جامعه شهری ، روستایی و عشایری به وضوح مشاهده کرد.

 

هم اکنون فعالیت های دامپزشکی واژه پرمعنای جهاد تبیین را به عینیت تعبیر و تعریف کرده و در واقع عملیات های گوناگون و جهادگونه دامپزشکی در طرح تشدید نظارت بهداشتی در عید نوروز و ماه مبارک رمضان و نظارت های بهداشتی ویژه دامپزشکی در ایام عید قربان و محرم در کنار اردوهای منظم جهادی در مناطق مختلف روستایی، عشایری و مناطق دور افتاده کشور نشان دهنده عظم جدی مسئولان و کارکنان دامپزشکی در سنگر مقدس جهاد تبیین بوده است.

 

اهمیت و حساسیت وظایف دامپزشکی تا آنجا مشخص است که حتی یک لحظه غفلت می تواند طیفی کثیری از جامعه را با مخاطراتی همراه و درگیر کند ، به طور مثال اگر تصور کنیم که در انبوه کشتار دام در کشتارگاههای دام اگر فقط یک لاشه مبتلا به بیماری مشترک بین انسان و دام از دید بازرسان و دامپزشکان کشتارگاه خارج شود می تواند چندین خانواده و یا چندین نفر را در سطح جامعه درگیر کند.

 

اگر کمی در سفره غذایی مردم دقت کنیم ردپای نظارت بهداشتی دامپزشکی را به وضوح قابل مشاهده است از انواع مواد لبنی همچون شیر ، ماست  و... تا انواع فرآورده های خام دامی اعم از گوشت قرمز ، ماهی ، میگو ، مرغ ،تخم مرغ می توان دریافت طیف وسیعی از سلامت سفره غذایی جامعه تحت تاثیر مستقیم عملکرد دامپزشکی قرار دارد و مردم هم اکنون دامپزشکی را به عنوان یک سازمان هدفمند و حساس می شناسند که تمامی تلاش خود را برای تضمین سلامت سفره غذایی مردم به کار گرفته  و دریافته اند که آنچه در سفره آنان با منشاء دامی وجود دارد و با خاطری آسوده از سلامت و بهداشت ماده غذایی آن را مصرف میکنند حاصل نظارت ها و تلاش های مستمر پرسنل دامپزشکی در سراسر کشور است.  

امروز دامپزشکی خود را در خط مقدم جهاد تبیین برای تضمین سلامت مردم می بیند و این جهاد در جهت امنیت غذایی و رونق تولید بکار گرفته شده تا به عنوان ستون اصلی امنیت غذایی کشور بیش از پیش مطرح شود.

روز و هفته دامپزشکی را به تمامی همکاران که لحظه به لحظه برای سلامت هم وطنان خود تلاش می کنند تبریک عرض می نمایم.

یادداشت : عبدالرضا کللی – روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان بوشهر

  • گروه خبری : اخبار شهرستان,اطلاعیه,اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 290876
کلمات کلیدی
admin عبدالرضا کللی

admin عبدالرضا کللی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه